Są takie zawody, które – chociaż bardzo wymagające – dają ogromną satysfakcję. Do nich można z całą pewnością zaliczyć zawód ratownika medycznego.
Jak sama nazwa wskazuje, ratownik medyczny to osoba, która przyjmuje na swoje barki odpowiedzialność za zdrowie i życie innych ludzi. Nie da się ukryć, że jest to trudne zadanie, wymagające sporej odporności na stres. Silny charakter to jedno, bo musi on iść w parze z dobrą formą fizyczną i – oczywiście – odpowiednim wykształceniem.
W tym artykule podpowiadamy, jak zostać ratownikiem medycznym oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tej ścieżki kariery.
Według danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2021 roku w Polsce było ponad 22 tysiące ratowników medycznych. Dużo? Biorąc pod uwagę skalę – według GUS prawie 9 milionów interwencji (łącznie na miejscu zdarzenia, ambulatoryjnie i na oddziałach ratunkowych) i 12-procentowy wzrost liczby osób, którym udzielono pomocy – można zauważyć spory deficyt ratowników medycznych.
Tę opinię potwierdza również raport NIK o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego w Polsce. Co to oznacza w praktyce? To, że jeśli uzyskasz odpowiednie kwalifikacje, masz duże szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie.
Czym jednak są te „odpowiednie kwalifikacje”? Tę kwestie reguluje m.in. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która jasno wskazuje, jak zostać ratownikiem medycznym.
Aby zostać ratownikiem medycznym, trzeba spełnić kilka wymagań uregulowanych prawnie.
Do niedawna obowiązywał jeszcze Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego (PERM), ale zeszłoroczna nowelizacja zniosła ten obowiązek, dzięki czemu nowi ratownicy medyczni mogą szybciej wchodzić na rynek pracy.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w Ministerstwie Zdrowia rozważane są opcje wprowadzenia w przyszłości teoretyczno-praktycznych egzaminów, które miałyby się odbywać pod koniec procesu kształcenia na studiach.
Wymagania stawiane kandydatom na stanowisko ratownika medycznego są precyzyjnie określone, aby mieć pewność, że osoby pełniące tę kluczową rolę są odpowiednio wykwalifikowane i kompetentne. Poniżej przedstawiamy listę wymagań dla kandydatów na ratownika medycznego:
Spełnienie tych surowych wymagań jest kluczowe dla zapewnienia najwyższego standardu opieki medycznej w sytuacjach awaryjnych, a stanowisko ratownika medycznego jest jednym z najbardziej odpowiedzialnych w dziedzinie służby zdrowia.
Aby móc pełnić zawód ratownika medycznego, trzeba ukończyć przynajmniej studia licencjackie na tym kierunku. Takie studia możesz podjąć na jednej z 31 uczelni w Polsce (stan na rok akademicki 2023/2024) – zarówno państwowych, jak i prywatnych.
I tak ratownictwo medyczne mają w swojej ofercie m.in. takie uczelnie, jak:
I wiele innych uczelni z mniejszych i większych miast Polski. Co istotne, studia można podjąć zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym, a w obu przypadkach program nauczania ma na celu przygotowanie studentów do zawodu ratownika medycznego.
A teraz ważne pytanie, które zadaje sobie wielu przyszłych studentów – jakie są wymagania na ten kierunek? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wymagania mogą się między sobą różnić w zależności od szkoły, ale najczęściej wskazywane są przedmioty:
Oczywiście, im lepszy wynik na maturze – zwłaszcza rozszerzonej – tym większa szansa powodzenia.
Zawód ratownika medycznego wymaga odpowiedniego przygotowania – nawet na etapie szkoły średniej. Ucząc się do matury, trzeba zdecydować, jakie przedmioty zdawać i na jakim poziomie.
Poza tym, oprócz zdobycia odpowiednich kwalifikacji, należy również posiadać cechy charakteru takie jak: empatia, silna motywacja, cierpliwość oraz umiejętność pracy pod presją. W końcu ten zawód opiera się na bezpośrednich kontaktach z drugim człowiekiem, często w trudnych i stresujących warunkach.
Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłeś odpowiedzi na pytanie, jak zostać ratownikiem medycznym, a Twoja przyszła kariera w tym zawodzie będzie więcej niż satysfakcjonująca.
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj kod rabatowy o wysokości 5% na zakupy.
Ten kupon nie może być stosowany do produktów z promocji/wyprzedaży.
W wiadomości powitalnej po potwierdzeniu zapisu do newslettera otrzymasz kod kuponu